ÖZEL YAZILIM GELİŞTİRME

Kurumlar zaman zaman farklı ve karmaşık sorunlarla karşı karşıya kalabilirler Bu gibi durumlarda her zaman standart bir yazılımla verimli ve maliyet etkin bir şekilde çözüm bulunamayabilir. Böyle bir senaryoda hem sorunlarınızı çözüp hem de kurumunuzu bir üst seviyeye taşımak istiyorsanız, sorunlara veya fırsatlara alışılmışın dışında yaklaşmanız gerekebilir. Bazen iş problemlerinizi çözmenin en kolay ve etkin yolu özel yalım geliştirmeye yatırım yapmaktır. 

Kurumlar mevcut paket yazılımlarını iş süreçleriyle uyumlu hale getirmeye çalıştıklarında sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Genellikle hazır çözümler sorunu hafifletmeye yardımcı olabilirler, ancak genellikle sorunu tam olarak çözmedikleri gibi zaman içerisinde entegrasyon, piyasa koşullarına hızlı uyum,  müşterilerinizin özel ihtiyaçlarını tam karşılayamama gibi yeni zorluklara neden olabilirler. Şirketinizin özel yazılım tasarımına ve geliştirmesine yatırım yapmasının en doğru anını belirlemek, uzun vadede size çok zaman ve para tasarrufu sağlayabilir ve rekabet gücünüzü artırabilir. 

İşletmeniz İle ilgili aşağıdaki soruları kendinize sorarak, özel bir yazılım çözümüne yatırım yapmanın anlamlı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

  • Kurumumuzun kritik, benzersiz bir ihtiyacı var mı?
  • İş birimlerini bir araya getirmemiz veya aralarında bir köprü kurmamız gerekiyor mu? Özel bir uygulama bize bu anlamda fayda sağlayabilir mi?
  • İşletmemizin yeni bir rekabet avantajına ihtiyacı var mı?
  • Yeni uygulamalarla değişiklik yapabilir veya herhangi bir işlemi hızlandırabilir miyiz?
  • Teknolojimiz modası geçmiş mi, yoksa kullanımı zor veya çok maliyetli mi?
  • Kurumumuz, teknolojinin yardımıyla süreçlerini yeniden düzenleyebilir mi?
  • Yeni bir uygulama ile müşterilerimizin satın alma sürecini kolaylaştırabilir miyiz?

Bu sorulardan herhangi birine evet yanıtı verdiyseniz, özel yazılım geliştirmeyi düşünmenizi öneririz. Tüm gereksinimlerinizi karşılayacak mevcut bir ürünü bulmak genellikle gerçekçi değildir. 

Sizin İhtiyaçlarınıza Özel: Özel yazılım tasarım ve geliştirme yatırımı yaparken, belirli ihtiyaçlar ve sorunlar doğrudan hedeflenmektedir. Nihai ürün işinize ve gerçekten neyi başarmak istediğinize odaklanır. CodeLiman,size spesifik ihtiyaçlarınızı karşılamak ve en önemli hedeflerinizi göz önünde bulundurarak sizinle birlikte çalışır.  Bu özel yazılım çözümleri, iş süreçlerinizle ve kurum kültürünüzle uyumlu olacak, şekilde tasarlanır, son kullanıcılarınızın ihtiyaçlarına göre uyarlanır.   

Rekabet Üstünlüğü Oluşturma: Kalabalık pazarda kendinizi farklılaşmak istiyorsanız özel yazılımlar, kurumunuza yenilikçi olmak ve rakiplerinize göreavantaj sağlamak için sağlam bir yol sunar. Özel yazılımları bu anlamda teknolojiyi kullanarak rekabet avantajı elde etmek, genel verimliliği artırmak veya müşterileriniz için daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaratmak için çok farklı şekillerde kullanabilirsiniz.

Verimlilik: Özel bir yazılım ilk bakışta önemli bir yatırım gibi gözükse de akıllı bir strateji ve doğru iş ortaklarıyla ve işletmeniz için çok verimli sonuçlar sağlayabilir. Özel bir yazılım, iş gereksinimlerinize göre özel olarak tasarlandığından süreçleri hızlı hale getirerek verimliliği artırmaya yardımcı olur. Standart yazılıma uyum sağlamak için zaman harcamanıza veya iş süreçlerinizi değiştirmenize büyük ölçüde gerek kalmaz.

Düşük Maliyetlerle Kolay Entegrasyon:Ticari yazılıma yatırım yapmayı planladığınızdabelki de en önemli endişelerinizden biri, yazılımınızın mevcut uygulamalarla çalışıp çalışmayacağını belirlemek olacaktır. Özel bir yazılım geliştirerek mevcut yatırımı koruyabilir ve diğer iş uygulamalarınızla entegrasyondan yararlanabilirsiniz.

Bir çok zaman işletmenizin ihtiyaçlarına tam uymayan veya aslında sizin için gerekmeyen karmaşıklık ve fonksiyonları içeren hazır yazılım ürünlerini kullanmaya çalışırken verimlilikten ödün vermek zorunda kalırsınız. Örneğin çok temel ihtiyaçlarınız için gereğinden çok daha fazla kaynak kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu entegrasyon ve iş süreçlerinizde zorlu değişiklikler anlamına da gelebilir.

Diğer taraftan, özel yazılım ürünleri ile benzersiz iş süreçleriniz ve hedeflerinizle daha uyumlu hareket edebilir ve mevcut yapılarınızla daha uyumlu modern mimariler oluşturabilirsiniz. Özel yazılım, artan karlılık ve verimlilik ile yapılan yatırımı çok kısa sürelerde geri ödeyebilir. Özellikle ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik koşullarda TL cinsinden yapılacak bu yatırım çok daha kısa dönemlerde ciddi avantaj sağlayabilir.

Ölçeklenebilirlik: Kuruluşunuz büyüdükçe, iş süreçleri daha karmaşık hale gelecektir. Ancak, özel yazılım geliştirmeyle, yazılımınızı buna göre ölçeklendirebileceğiniz için bu bir sorun değildir. Bu nedenle, özel yazılım ek özellikler için ilave lisanslama veya abonelik masraflarından kurtulmanızı sağlar.

Daha Az Bağımlısınız ve Yazılımın Sahibi Sizsiniz: Birçok gecikme sadece yazılım satıcılarıyla uğraşmaktan kaynaklanır. Özel yazılım geliştirme hizmetleriyle, daha üretken olmak için kullanılabilecek çok zaman kazanacaksınız. Bu, özel yazılım tasarımı ve geliştirmesine yatırım yapmanın en iyi nedeni olabilir. Geliştirilmekte olan yazılımın kullanımı ve geleceği üzerinde tam kontrole sahip olursunuz. Sadece şimdi değil, gelecek yıllar için de vizyonunuzla, iş modelinizle ve iş hedefleriniz mükemmel bir şekilde uyum yakalayabilirsiniz. Sizin hemen ihtiyacınız olan özellikler için hazır paketlerin yeni versiyonlarını uzun süreler beklemeden hızla aksiyon alabilirsiniz. Zira geliştirilen özel yazılım artık tamamen sizin ve tamamen sizin kontrolünüzde. 

Kişiselleştirilmiş Müşteri Deneyimi: Müşterilerinize kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak önemlidir. Özel yazılımla, boşluğu doldurabilir ve işletmenizin ve müşterilerinizin benzersiz ihtiyaçlarını ve süreçlerini karşılayabilirsiniz.

Gelişmiş Güvenlik: Özel yazılım geliştirmeye yatırım yaptığınızda, yazılımınız için daha iyi güvenliğe de yatırım yaparsınız. Yazılımı siz kontrol ettiğiniz için, ne kadar güvenli olması gerektiğini belirleyebilir ve doğru güvenlik kararlarının alındığını bilebilirsiniz. 

Destek Kolaylıkları ve Daha Düşük Destek Maliyetleri: Size özel geliştirilen bir yazılım tam olarak göründüğü gibidir: bir şirketin hedeflerine ve ihtiyaçlarına tamamen uyarlanmış olarak düşünülebilir. Kurumunuzun mevcut iş süreçlerinize ve benzersiz ihtiyaçlarına tam olarak uymayan standart bir ürün yerine özel bir yazılımile devam etmek önemli avantajlar sağlayabilir. Bu ilerleyen zamanlardaki yeni ihtiyaçlar ve destek için de geçerlidir. Doğru iş ortaklarıyla yeni ihtiyaçlar için çeviklik ve destek maliyetleri anlamında ciddi avantajlar sağlarsınız.

Özel yazılım ihtiyaçlarınız için doğru yazılım geliştirme şirketini belirlemekçok zor bir süreç olarak görünebilir. Doğru iş ortağını belirlemek aynı zamanda doğru proje türü için doğru ekibi bulmaktır. CodeLiman ile böyle bir endişe duymanız gerekmez.

CodeLiman kurucuları olarak bankacılıktan, Telekom endüstrisine, perakende dünyasından dağıtım firmalarına kadar çok farklı sektörlerde yüzlerce projeyi başarıyla geliştirdik. Her yaptığımız projede yeni şeyler öğrendik ve hep yenilenmiş kalmaya gayret ettik. Ölçülebilir riskler alarak müşterilerimize en modern teknolojileri optimum maliyetler ile sunduk. Bu deneyimleri sadece Türkiye’de değil, onlarca faklı ülkede global iş yaparak edindik.

Bu deneyim, bilgi, yaklaşım ve tutku ile CodeLiman olarak özel yazılım geliştirme alanında müşterilerimize aşağıdaki avantajları sunarız:

Sizi anlarız: Uygulama geliştirme döngüsü boyunca sizinle birlikte çalışıp, uygulamanızın temel özelliklerini ve kilometre taşlarını tanımlamanıza yardımcı oluruz. Size doğru soruları sorarak, “mükemmel” uygulamanıza neleri dahil etmek istediğinizi öğrenir ve istediğiniz sonuçları elde etmek için gayretle çalışırız. Ve orada da durmayız, sizi uzun yıllar boyunca taşıyacak en son teknolojileri uygulamanıza dahil etmenin yollarını buluruz. Müşterilerinize hatırlayacakları deneyimler sunabilmenizi sağlarız.

Kurumsal Mimari (KM) Yaklaşımı Uygularız: Kurumsal mimari, standartların belirlenmesine ve birbirleriyle uyumlu yapı bileşenlerinin oluşturulmasına, iş süreçlerinin disiplinine ve standardizasyonunun uygulanmasına ve sürdürülmesine yardımcı olur. Yatırımların doğru yere yapılmasını ve proje önceliklerinin mimari bakış açısıyla en fazla katkı sağlayacak alanlara yapılmasını sağlar.

Kurumsal Mimari, sistemlerin birlikte daha iyi çalışma yeteneğine sahip olabilmeleri, uyumsuz parçaların minimize edilmesi, karmaşıklığı azaltma, verilerin uygulamalarla birlikte konsolidasyonu, başarılı değişim yönetimi gibi hususlarda çok kritik bir role sahiptir. KM, iyi uygulandığı taktirde organizasyon genelinde bilgi teknolojisiyle ilgili gereksiz kaynakların ve mükerrer bileşenlerin en aza indirilmesine ve BT maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı olur.

Proje geliştirme aşamasında ise kurumsal mimari, proje ve paydaşlar arasındaki işbirliğini ve iletişimi yoğunlaştırır. Geliştirme ekibi ile paydaşlar arasında sürekli devam eden bir iletişim döngüsü vardır. Kurumsal Mimari yaklaşımı, verimli ve sorunsuz proje kapsamına ve aynı zamanda tutarlı proje teslimatına önemli katkı sağlar.

CodeLiman olarak kurumsal mimari alanında derin bir bilgi ve deneyime sahibiz. Bir yazılım geliştirme projesi özelinde Kurumsal Mimari danışmanlığı vermesek bile tüm projelerimize mimari bakış açısıyla yaklaşırız. Bu sayede büyük düşünüp küçük başlayabilme ve doğru modelleme avantajlarına sahip olmanıza yardımcı oluruz.

Modern ve sizin için en fazla değer yaratacak teknolojileri kullanırız: Bir uygulama geliştirme firmasından çok daha fazlasıyız. Sadece web ve mobil önyüzler konusunda değil, Kurumsal Mimari, Servis Odaklı Mimari (SOA), Mikro Servis tabanlı mimarileri uygun şekilde kullanarak back-end sistemleri oluşturma konusunda uzmanız. Bu sistemler, Microsoft Azure, AWS ve Google Cloud gibi en yeni bulut platformlarında çalışabileceği gibi, sizin kendi veri merkezlerinizde de hizmet verebilir.

İhtiyaçlarınıza göre .Net, React-Native, Java, NodeJS, Angular, Kafka, RabbitMQ, Azure Service Bus, Oracle DB, MS SQL, MySQL, PostgreSQL, Mongo DB, Firebase gibi farklı teknolojileri kullanmaktayız.

Yaptığımız her şeyde veri odaklıyız ve analitik bileşenler uygulama geliştirme planlarımızda önemli bir rol oynar.

SQL, NoSQL ve diğer büyük veri çözümlerinin tüm ayrıntılarını bilen veritabanı uzmanlarını da ekiplerimize dahil ediyoruz.

Denenmiş proje metodolojilerini uygular ve düzenli geri bildirim sağlarız: CodeLiman olarak iteratif proje yaklaşımlarını uygulamayı tercih ederiz. Bununla beraber işin sahibi olarak sizin tercih ettiğiniz şelale, çevik ve benzeri proje yaklaşımlarını kullanırız. Her durumda haftalık ve aylık düzenli geri bildirim sağlar ve raporlarımızı sunarız, proaktif davranıp proje risk yönetimi için gereken hassasiyeti gösteririz.

Çok hızlı ekip kurup işe başlarız ve isterseniz teslimat sonrası dış kaynak sağlarız: Dış Kaynak sağlama fonksiyonlarımız ile yetenek havuzumuzu sürekli beslemekteyiz. Bu sayede sizin ihtiyaçlarınıza göre proje ekiplerimizi hızla oluşturup, ölçekleyebiliriz. İhtiyaç duyulması halinde proje teslimatı sonrası yeni ihtiyaçlar ve bakım için dış kaynak sağlayabiliriz.